niedziela, 9 stycznia 2011

CIASTO CZERWONY AKSAMIT czyli red velvet cake


Tradycyjne ciasto amerykańskie, które mnie skusiło niezwykłym wyglądem – biszkopt jest czerwony! Obecnie wedle większości przepisów nadaje się kolor temu ciastu za pomocą sztucznych barwników; ja postanowiłam wypróbować tradycyjne rozwiązanie i uzyskać barwę ciasta za pomocą buraków. Udało się, kolor wyszedł jak najbardziej czerwony, jednak do uzyskania takiego efektu konieczne jest (podobno) użycie kamienia winnego (ang. cream of tartar) do spulchnienia ciasta – wyczytałam, że użycie innego spulchniacza spowoduje reakcję chemiczną, w wyniku której czerwony barwnik z buraka zbrązowieje. Dlatego dziękuję Marysi za przywiezienie mi z UK kamienia winnego oraz Ani za udostępnienie mi aparatu do zrobienia fotek - mój jest w dalszym ciągu zepsuty :(

CIASTO CZERWONY AKSAMIT czyli red velvet cake

Czerwony biszkopt:

6 jajek, osobno białka i żółtka
1 szklanka cukru (dałam 2/3 szklanki fruktozy)
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1/3 szklanki maślanki
1 łyżeczka kamienia winnego
¾ szklanki mąki
1/3 szklanki proszku z suszonych buraków* (taka „oszczędna 1/3”)
1 łyżka kakao (następnym razem dałabym kopiatą)

*kupiłam suszone buraczki w sklepie ze zdrową żywnością i zmieliłam je w młynku do kawy

Żółtka ubijać przez ok. 3-5 minut z połową cukru, wanilią i maślanką w kąpieli wodnej, po czym zdjąć z ognia dalej ubijać, aż masa stanie się pienista, lekko zgęstnieje i niemalże potroi swoją objętość. W osobnej misce spienić ubijaczką białka, po czym dodać do nich kamień winny. Ubijać dalej, aż piana lekko zgęstnieje. Wtedy dodać stopniowo do białek resztę cukru i ubić pianę na sztywno. W trzeciej misce wymieszać mąkę, kakao i proszek buraczany. Wymieszać obie mikstury jajeczne, po czym do całości przesiać przez sitko mieszankę suchych składników. Podzielić ciasto na dwie tortownice (ja dałam duże, ale lepiej zrobić w małych, jeśli chcemy, żeby ciasto było wyższe), wyłożone papierem do pieczenia. Piec ok. 20-25 minut w temp. 175ºC. Po wystudzeniu delikatnie usunąć pergamin i przełożyć ciasto masą.

Masa z serka kremowego (moja ulubiona!):

200g masła w temperaturze pokojowej
300g serka kremowego typu Philadelphia*
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1 szklanka cukru pudru (sądzę, że 2/3 wystarczy)

*Philadelphia ma słonawy posmak – jeśli komuś to nie odpowiada lepiej użyć polskiego serka, np. Delfiko, który nie jest taki słony. Ale dla niektórych to właśnie to słono-słodkie połączenie jest kluczem do tej masy.

Zmiksować wszystkie składniki razem. Masą przełożyć wystudzone ciasto. Smacznego!

12 komentarzy:

  1. cudowna jest ta czerwień. bardzo bardzo ceikawe ciasto!

    OdpowiedzUsuń
  2. już tyle razy widziałam to ciasto, że też mam ochotę spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Buraki - są; creme of tartar (który na szczęście udało mi się ostatnio zdobyć) - jest! Czyżby w moim domu miało się zrobić aksamitnie czerwono w najbliższym czasie? ;))

    OdpowiedzUsuń
  4. Wygląda niesamowicie! Świetny pomysł z tymi buraczkami.

    OdpowiedzUsuń
  5. cudowne ciasto.
    prezentuje się rewelacyjnie.

    OdpowiedzUsuń
  6. kolor przepiękny. całość prezentuje się obłędnie

    OdpowiedzUsuń
  7. a ja nie mam tego cudeńka tartarowego. ale mam barwnik! a co! kiedyś i ja się doczekam swojego czerwonego aksamitu. bo tak samo uwielbiam masę z serka!

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam "red velvet cupcakes". Po powrocie z USA namiętnie szukałam przepisu, ale zniechęcił mnie dodatek sztucznego, czerwonego barwnika... Ty rozbudziłaś moje nadzieje na nowo! Nawet mam w domu "cream of tartar"! Przepis zapisuję i na pewno upiekę! Pzdr Aniado

    OdpowiedzUsuń
  9. Cieszę się bardzo, że ciasto się Wam podobało.

    Sugar Plum Fairy: Sądzę, że użycie barwnika - akurat w tym przypadku - nic nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie - smak kakao będzie wyraźniejszy, bo nie będzie rywalizować z burakiem (tzn. buraka jako takiego tam nie czuć, ale jego dodatek zmienia nieco smak).

    Aniado: Niestety nie mogę obiecać, że ciasto będzie smakować równie dobrze, co te babeczki. Tak jak napisałam wyżej, dodatek buraka powoduje, że jego smak nie jest "czysto" kakaowy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo efektowne ciasto, świetnie wygląda i dobrze smakuje. Słono-słodki smak serka wprawił moje kubki smakowe w lekki niepokój, ale przy drugim kęsie zadowolenie zastąpiło niepokój:)
    Moja druga połowa nie zauważyła buraków ani serka. Pochłonęła swą porcję i z wyrzutem
    stwierdziła: zjadłaś moje ciasto!
    Przyznaję się: zjadłam:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetnie wyszło :)
    Ja mam już w zanadrzu czerwony barwnik w proszku, specjalnie na to ciasto ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń